Receptų filtras

Siūlomi receptai

Sutirštinto jogurto, vanilės ir braškių desertas

Tirštas, klampus, plaktos grietinėlės ir plombyro skonio sutirštinto jogurto desertas, pagardintas vanile ir braškėmis – ar ne tokį skanėstą kartais įsivaizduojame,...

Šafraninis jogurto sūrio desertas „Shrikhand“

Šį populiarų indišką skanėstą yra visiškai nesudėtinga paruošti, reikia tik šiek tiek laiko. Desertui pirmiausia yra gaminamas jogurto sūris (ind. – „dehin“)....

Jūsų ajurvedinė konstitucija (doša)
Atgal
Jūsų ajurvedinė konstitucija (doša). Išsamus testas

Tam, kad teisingai nustatytumėte savo konstitucijos tipą, pasistenkite įvertinti save kuo tiksliau ir sąžiningiau. Nepasiduokite pagundai pateikti save tokiu, kokiu norėtumėte būti, o ne tokiu, kokiu esate iš tikrųjų. Šiame vertinime nėra vietos sąvokoms teisinga ar neteisinga, geriau ar blogiau. Yra tik jūsų reali konstitucija. Patinka Jums Jūsų sudėjimas ar ne, jis vis tiek yra Jūsų, ir nepaliks Jūsų, kol esate gyvas. Tačiau teisingas įvertinimas leis išmokti gyventi teisingai ir tvarkyti savo gyvenimą taip, kad būtumėte sveikas ir laimingas, toks, kokiu tik įmanoma būti. Iš žemiau pateikiamų aprašymų atrinkite ir atžymėkite tuos, kurie bendrais bruožais tinkamiausi Jums. Taip pat reikėtų vadovautis nuostata rinktis tuos bruožus, kurie Jums buvo būdingi visame gyvenimo laikotarpyje, o ne tik šiuo metu vyraujančius, įtakotus susiklosčiusių vienokių ar kitokių aplinkybių ar laikinai pasikeitusio gyvenimo būdo. Jeigu kokiame nors punkte aprašyti bruožai ženkliai keitėsi Jūsų gyvenime, pasirinkite Vatą, nors to punkto Vatos aprašymas šiuo metu Jums visiškai netiktų. Pavyzdžiui, jei viso gyvenimo laikotarpyje Jūsų svoris ženkliai kito, t.y., jei vienu laikotarpiu Jūs turėjote didelį viršsvorį, o kitu laikotarpiu jis krito žemiau vidutinio, žymėkite Vatą, nepriklausomai nuo to, kad šiuo metu Jūs vėl turite viršsvorio. Būtent Vatai yra būdingas kintamumas.

vata1
Vata

pita1
Pita

kapha1
Kapcha

Pagal savo prigimtį žmonės paprastai retai kada būna tipinio ryškaus Vatos, Pitos arba Kapchos sudėjimo, dauguma turi vyraujančią konstituciją su šiek tiek kitos konstitucijos požymių. Jei jaučiate, kad kažkuriame punkte Jums tinka dviejų konstitucijų požymiai, žymėkite abu. Jei tinka visi trys, visgi pasistenkite atrinkti du labiausiai Jus charakterizuojančius požymius. Jei Jūs taip ir neapsisprendžiate, koks tipas ar tipai konkrečiame punkte Jums būdingiausi, taip pat žymėkite Vatą. Būtent Vatai būdingas nesugebėjimas apsispręsti. Pabaigoje suskaičiuokite, kurios raidės pažymėjote daugiausiai (V - Vata tipas, P - Pita tipas, K - Kapcha tipas), tokia doša yra vyraujanti. Jei atlikus testą paaiškėjo, kad Jumyse vyrauja du tipai, vadinasi esate dvigubos konstitucijos atstovas, pavyzdžiui Vata-Pita, Pita-Kapcha arba Vata-Kapcha.

Prieš renkantis sau tinkamą tipą, būtinai perskaitykite visus tris konkretaus punkto tipus. Vyrai nežymi 13 punkto. Pagrindinės kūno konstituciją atspindinčios sąvokos yra pažymėtos kursyvu.

1.      Kūno sudėjimas

V. Vatos tipo žmonės, kaip taisyklė išsiskiria arba ypatingai dideliu, arba, atvirkščiai, labai mažu ūgiu. Dažniausiai liekni ir ištįsę, trapaus kūno sudėjimo, siaurais pečiais ir klubais. Neretai jų rankos arba kojos atrodo pernelyg trumpos, o dar dažniau - pernelyg ilgos. Rankų ir kojų pirštai paprastai ilgi ir ploni. Visos pastebimos disproporcijos paprastai sąlygotos kintamumo, taip būdingo Vatai. Vatos tipo žmonės gali būti ypač mažo kūno svorio, smulkučiai, arba, atvirkščiai, masyvių ir sunkių kaulų su išsišovusiais sąnariais. Judant jų sąnariai dažnai traška. Jei jūs čia tarp išvardintų aptikote sau būdingų bruožų, tai greičiausiai priklausote Vata konstitucijos grupės atstovams, net jei ir turite šiek tiek viršsvorio. Dauguma struktūrinių nukrypimų, kaip, pavyzdžiui, pasislinkusi nosies pertvara, tam tikras stuburo iškrypimas, kreivos kojos ir rankos, kreivi rankų pirštai, taip pat sąlygojami Vatos.

P. Pita tipo žmonės yra vidutinio kūno sudėjimo, vidutinių pločio pečių ar klubų, vidutinio ūgio. Sąnariai neišsišokę, kojų ir rankų pirštai vidutinio ilgio. Jų kūno sudėjimas yra proporcingas ir subalansuotas, kas įrodo racionalų energijos, gaunamos iš gamtos vystantis, panaudojimą.

K. Kapcha tipo žmonių kūno sudėjimas yra vidutinis arba stambus, kaulai stambūs ir sunkūs, pečiai ar klubai platūs, stambūs rankų riešai ir kojų čiurnos. Kapchos savybė kaupti energiją įtakoja kūno masės augimą. Kapchos tipo žmonės sudėti proporcingai, jų sąnariai gerai sutepami ir yra gilūs. Kojų ir rankų pirštai, kaip taisyklė, trumpi, buki ir stori, nagai stačiakampio formos.

2.      Kūno svoris

V. Vatos sausumas paprastai nulemia šiam tipui būdingą lieknumą. Kai kurie Vatos tipo žmonės visą gyvenimą be papildomų pastangų išlieka liekni, jiems sunku ar praktiškai neįmanoma priaugti svorio. Jie gali valgyti 5 kartus per dieną iki soties ir nepriaugti nė gramo. Vata išeikvoja visą energiją dar iki tol, kol organizmas spėja sukaupti reikalingas atsargas. Neretai Vatos tipo žmonės vadinami „oda ir kaulais". Paprastai Vatos atstovų rankos ir kojos pastebimai išvagotos ryškiomis venomis, o taip pat išsišokę sąnariai - alkūnių, kelių, pėdų ir pan. Kai kurie Vatos tipo žmonės gali priaugti šiek tiek svorio dėl netinkamo maisto ar valgymo įpročių, bet sutvarkę mitybos racioną ir pradėję nors kokią aktyvią fizinę veiklą, be jokių sunkumų atsikrato priaugto svorio ir vėliau jo nebesusigrąžina. Taip pat gali būti, kad Vata tipo atstovų svoris ženkliai svyruoja, net jei nėra radikalių priežasčių jam keistis.

P. Pita tipo žmonės paprastai yra daugiau mažiau stabilaus svorio su nedideliais nukrypimais. Kaip taisyklė jie lengvai priauga ir lengvai atsikrato jo, nes Pita atstovauja kūnui būdingą pusiausvyros išlaikymo principą. Paprastai riebalai pasiskirsto tolygiai visame kūne, tačiau pastebimas polinkis riebalus daugiau kaupti liemens srityje.

K. Kapchos tipo žmonės normalų kūno svorį gali palaikyti aktyvia fizine veikla ar sportuodami, tačiau šie žmonės niekada nebus ypatingai liekni, kuo pasižymi Vatos atstovai. Priešingu atveju, dėl Kapchai būdingo sunkumo ir energijos kaupimo savybės, jie bus linkę tukti. Kapchai labai paprasta priaugti svorio, ypač apatinėje kūno dalyje, kaip kad užpakalio sritis, klubai, šlaunys. Viršsvorį numesti yra sunku, kadangi įgimta savybė turėti pakankamas energijos atsargas Kapchos tipui patinka.

3.      Odos spalva

V. Vatos tipo žmonės, kaip taisyklė, yra tamsaus gymio nuo gimimo, jie lengvai įdega saulėje ir perkaisti saulėje jiems yra praktiškai neįmanoma. Vata tipo žmonių įdegis yra labai tamsus, beveik juodas. Jie paprastai labai mėgsta šilumą ir negali pasisotinti saule: pabuvę saulėje jie jaučiasi sveikesni ir žvalesni. Jų kūnas turi būti nuolat papildomai šildomas, nes Vata iš prigimties šalta, ji negali išsaugoti pakankamo kiekio energijos, reikalingos normaliai kūno temperatūrai palaikyti. Vata tipo žmonių galūnės paprastai būna šaltos net ir šiltoje aplinkoje. Kraujo spaudimas šių žmonių paprastai yra žemas.

P. Pitos tipo žmonės yra šviesios, rausvos ar vario spalvos odos, dažnai strazdanota. Kadangi Pita yra karšta ir  reaktyvi, šių žmonių oda yra visuomet šilta. Jų kraujo apytaka yra puiki, tačiau dažnas aukštokas kraujo spaudimas. Prieš įdegant jų oda parausta arba pasidengia strazdanomis, o įdegis - trumpalaikis, rausvas, tik po ilgesnio laiko paruduoja. Jie lengvai persikaitina saulėje ir kartais gali kentėti nuo padidinto jautrumo saulės spinduliams. Pita saulėtą dieną paprastai rinksis pavėsį. Pitos tipo žmonėms būna karšta net ir šaltuoju metų periodu.

K. Kapchos tipo žmonės patiria didelį malonumą kaitindamiesi saulėje ir tik po labai ilgo buvimo po atvirais saulės spinduliais jiems gali grėsti perkaitimas. Kapcha tipo žmonių įdegis yra švelniai rusvas. Jie lengvai prisitaiko prie saulės vonių intensyvumo ir net kaitindamiesi pakankamai ilgą laiką, įdega tolygiai, o jų nudegimas ilgalaikis. Oda Kapchos tipo atstovų yra vėsi, bet ne šalta, nes ir Kapchai būdinga gera kraujotaka. Kapchos galūnės retai kada būna šaltos. Kapchos tipo žmonės gali turėti šiek tiek strazdanų, tačiau jų niekada nebus tiek daug, kiek jų turi Pita tipo atstovai.

4.      Odos ypatybės

V. Vatos tipo žmonės, kaip taisyklė, susiduria su sausos odos problema, kadangi aukštas energijos eikvojimo lygis greitai išsekina visas turimas riebalų atsargas, įskaitant ir odos paviršiuje. Jų oda yra arba visiškai sausa, arba vietomis riebi, dėl Vatai būdingo kintamumo. Vatos tipo atstovų oda lengvai skilinėja ir yra šiurkšti, dažna psoriazė, egzemos. Yra polinkis rinkti nuospaudas; oda, ypač pėdų sritis, trūkinėja ir skyla. Skyla ir džiūsta lūpos. Vatos tipo atstovai gali turėti tamsių apgamų. Kūnas arba visiškai neturi plaukuotumo, arba, atvirkščiai, būdingas tankus ir gausus plaukuotumas, kūno plaukai yra tamsūs ir garbanoti. Odos raukšlės vyresniame amžiuje smulkios ir tankios.

P. Pita tipo žmonių oda švelni, riebi ir ypatingai jautri, linkusi į spuoguotumą, bėrimą ir uždegimus. Paprastai Pita tipo atstovai turi daug šviesių apgamų, gan greitai atsiranda pirmosios gilios ir stambios raukšlės. Plaukai ant kūno šviesūs, ploni. Lūpos ryškiai raudonos, kas pabrėžia gerai išsivysčiusį kapiliarų tinklą po oda. Būtent dėl šios priežasties Pita tipo žmonės greitai parausta susijaudinę ar fizinio krūvio metu.

K. Kapchos tipo atstovų oda saikingai riebi, lygi, odos epidermis storas, gerai sutepama iš vidaus, nuosaikiai plaukuota, plaukeliai šviesūs, apgamų ant kūno beveik nėra. Paprastai Kapcha tipo žmonės neturi jokių problemų su oda. Lūpos putlios ir drėgnos.

5.       Prakaitas

V. Vata tipo žmonės sunkiai prakaituoja, net jei jiems karšta, nes dėl jų medžiagų apykaitos ypatybių, kūnas yra šaltas jie nuolat jaučia išorinio šilumos šaltinio poreikį. Vata tipo žmonės labai mėgsta pirtį, šiltus drabužius, elektrinius šildytuvus ar kitus šilumos šaltinius. Vatos tipo atstovai rengsis šiltai, keliais drabužių sluoksniais, šaltuoju metų periodu mielai nešios kepures, šalikus, vilnonius drabužius, kojines ar kailinius. Tačiau tie Vata tipo atstovai, kurie turi šiek tiek viršsvorio, prakaituoja daugiau. Vatos tipas nuolat kenčia šąlančias galūnes.

P. Pita tipas prakaituoja net šaltame ore dėl Pitos sąlygoto perdėto šilumos generavimo. Pita tipo atstovų delnai beveik visuomet drėgni, o patalpų langai, kuriose dirba ar gyvena Pita atstovai, visuomet atidaryti, drabužiai net ir šaltuoju metų periodu prasagstyti. Pita nemėgsta šalikų, kepurių, pirštinių, storų antklodžių  ir pan.

K. Kapchos tipo atstovų prakaitas saikingas ir tirštas, negausiai ir tolygiai prakaituoja visas kūnas net ir labai karšto oro sąlygomis. Kapcha geriau rinksis vėsią aplinką, dažnai vėdina patalpas. Kapcha tipas niekada nesirengs kelių sluoksnių drabužių.

6.       Plaukai

V. Vatos tipo atstovų plaukai paprastai sausi, tačiau vietomis gali būti įvairūs - nuo sausų iki labai riebių. Dažniausiai tamsūs (juodi) ir stori, banguoti ar net garbanoti, linkę veltis. Dažnos pleiskanos, plaukai galiukuose išsišakoję, atrodo dulsvi, nušiurę ir nežvilgantys.

P. Raudonplaukiai iš prigimties plaukai - ryškus Pitos požymis. Kitų Pita tipo atstovų plaukia šviesūs ar šviesūs rudi ir anksti žylantys. Ankstyvas plikimas - taip pat Pitos požymis, atspindintis aukštą testosterono - karšto agresyvaus Pitos hormono - lygį. Pita tipo žmonių plaukai paprastai silpni, reti, ploni, švelnūs ir visiškai tiesūs. Jų žvilgesio dažnai nematyti, kadangi Pita tipo atstovų plaukai gan greitai ir gausiai riebaluojasi.

K. Kapchos tipui būdingi rudi, tamsiai rudi, šokolado spalvos arba, atvirkščiai, natūraliai šviesūs, pilkšvi, tankūs, lengvai besibanguojantys, stori plaukai. Pagrindinė tokių plaukų problema - polinkis greitai riebaluotis, tačiau šie plaukai puikiai drėkinami, dėl to žvilga. Kapchos tipo atstovų plaukai dažniausiai yra sveiki ir nekelia jokių problemų juos prižiūrint.

7.       Nagai

V. Vatos tipo atstovų nagai paprastai aštrūs, trapūs, grublėti, šiurkštūs, besisluoksniuojantys. Nagai gali skirtis vienas nuo kito dydžiu - tai liudija Vatos kintamumo savybę. Nagai melsvo ar violetinio atspalvio, rumbuoti, gumbuoti. Vata tipo žmonės turi polinkį kramtyti ar lupinėti nagus.

P. Pita tipo žmonių nagai minkšti ir elastingi, dėl ko yra atsparūs išoriniams pažeidimams, gražios formos. Geros kapiliarų sistemos, tiekiančios šiltą kraują ir esančios betarpiškai po oda, dėka nagams būdingas rausvas atspalvis.

K. Kapcha tipo atstovų nagai stiprūs, tvirti, stori, dideli ir simetriški, kas atspindi Kapcha savybę - natūralų taisyklingumą ir svyravimų nebuvimą. Kaip taisyklė, nagai yra balsvi, nes storas nago raginis sluoksnis.

8.       Akys

Jūsų akių spalva - tai  tam tikras šviesos bangų ilgis, kuris nereikalingas jūsų kūnui ir dėl to yra atspindimas, o ne sugeriamas. Jei Vata atstovų akys, pavyzdžiui, pilkos, reiškia pilka spalva kūnui nereikalinga, nes ši spalva susijusi su Vata, o pilkaakis žmogus ir taip turi pakankamai Vatos ir ji jam nereikalinga.

V. Ajurvedos raštuose Vata atstovų akys vadinamos dramblio akimis. Taigi, Vata tipui būdingos pilkos, mėlynos, melsvai pilkos ar melsvai violetinės akys. Tamsiai rudos akys - taip pat Vata požymis. Žmonės, kurių akys yra skirtingų spalvų, taip pat yra Vata atstovai. Vata tipo žmonių akys sausos, jos greitai nuvargsta. Akių baltymas pilkšvas ar melsvas, akys greitai apsiblausia, kas signalizuoja apie Vata nuovargį ar blogą savijautą. Pačios akys yra mažos, dažnai per daug viena nuo kitos nutolusios, arba, atvirkščiai, yra labai arti viena kitos.

P. Pita atstovų akys yra vidutinio dydžio, šviesios, šiltų spalvų. Kaštoninės, žalios, šviesiai rudos, ryškiai žydros, žalsvai žydros - visos šios spalvos yra Pita tipo atstovų akių spalvos. Akys dažnai atrodo degančios ugnimi, spindinčios ir tarytum spinduliuojančios energiją. Baltymai rausvo atspalvio ir paraudonuoja supykus ar susierzinus.

K. Kapchos tipo žmonių akys didelės ir šviesios, nuolat drėgnos, kartais žydros, dažniau gelsvos ar šviesiai rusvos. Už jų ramumą, vėsą ir skleidžiamą tvirtumą, Ajurvedos tekstuose šios akys yra vadinamos elnio akimis ar net lyginamos su lotoso žiedlapiais. Kapchos tipo atstovų akys gali perštėti ir niežėti.

9.       Burnos ertmė

V. Vatos tipo atstovams būdingi kreivi ir nelygūs dantys, o kai kurie iš jų - ženkliai didesni už kitus. Išsišovę į priekį dantys taip pat signalizuoja apie Vata tipą. Vatos kintamumas gali trukdyti žandikauliui harmoningai vystytis augant, ir dėl šios priežasties visi dantys tiesiog nesutelpa ir iškrypsta, arba atvirkščiai, jiems per daug vietos ir tarp dantų atsiranda tarpai. Šio tipo žmonių dantys paprastai trapūs ir skiriasi padidintu jautrumu šalčiui ir saldumynams. Dantenos dažnai skaudžios, anksti pradeda atsisluoksniuoti. Liežuvis dažnai su apnašomis - paprastai plonas ir lipnus, pilkšvo atspalvio. Ryte atsikėlę Vata tipo žmonės burnoje paprastai jaučia gaižų ar kartų skonį burnoje.

P. Pita tipo atstovų dantys lygūs, vidutinio dydžio. Jie dažnai  kenčia nuo karieso, dantenos neretai kraujuoja. Liežuvis linkęs pasidengti geltonomis, oranžinėmis ar rausvomis apnašomis. Stipriau sudirgintas liežuvis taip pat gali kraujuoti. Pitos tipo atstovų burnos ertmėje ar ant liežuvio dažnai atsiranda skausmingos žaizdelės. Rytais Pita tipo žmonės jaučia burnoje rūgštų ar metalo skonį.

K. Kapchos tipo žmonių dantys lygūs, blizgantys, nereikalaujantys kokios nors ypatingos priežiūros. Liežuvis retai kada su apnašomis, o kai apnašos atsiranda, jos būna storos ir primenančios varškę, baltos, purvinai baltos ar žalsvos spalvos, dažnai lydimos nemalonaus salstelėjusio skonio burnoje.

10.   Apetitas

V. Vatos tipo žmonės paprastai visada perdėtai susirūpinę dėl valgio, tačiau jų akys labiau „ėdrios", nei skrandis; jų akys visada nori valgyti daugiau, nei paprastai reikia, kad Vata žmonės pasisotintų. Apetitas nepastovus: stiprus alkio jausmas šiandien rytoj gali virstis visišku intereso maistui nebuvimu. Žmonės, kenčiantys nuo galvos svaigimo arba sąmonės netekimo, kai nėra galimybės užkąsti tarp pagrindinių valgymo kartų, arba neturintys galimybės pavalgyti, taip pat priklauso Vata tipui. Griežtas pasninkas jiems visada yra didelė kančia, nes jų organizmas neturi energijos sankaupų, kad palaikytų organizmo veiklą maisto ribojimo periodu.

P. Pitos tipo atstovai turi gerą apetitą, valgymas jiems visada didelis malonumas. Jie yra visada pasiruošę maisto priėmimui - ryte, dieną, vakare, naktį - ir labai nemėgsta praleisti valgymo. Jie tampa pikti ir susierzinę, jei jiems nepavyksta pavalgyti, kuomet jie alkani. Pita tipas taip pat sunkiai pakelia pasninkus, kadangi organizmas yra pripratęs prie prie nuolatinės gavybos naujos energijos, kad ją valdytų ir eikvotų.

K. Kapcha tipo žmonės paprastai jaučia nuolatinį, pastovų, bet nestiprų alkio jausmą, dėl to paprastai valgo daug, o susinervinę turi polinkį persivalgyti. Tačiau jie lengvai gali išgyventi dieną gerdami tik vandenį ar sultis, nejausdami jokio fizinio diskomforto, nes yra sukaupę organizme daug energijos atsargų dėl įgimtos maisto trūkumo galimybės nuojautos.

11.   Pusryčiai

V. Vatos tipo žmonėms paprastai sunku būti darbingiems, jei jie nepapusryčiavo, o arčiau pusiaudienio jie ima jausti nerimą arba mieguistumą, nes jų kraujyje tuo laiku jau baigėsi gliukozė, ir energija išseko. Dauguma šio tipo žmonių pastebi, kad maistas juose greitai „sudega", dėl to stengiasi valgyti daugiau ir stipriau, arba jaučiasi geriau, jei lengvai papusryčiauja ir po to anksti pietauja. Vatos tipo žmonės dėl to, kad ryte prabusti ir įgauti darbingumą, linkę vartoti kofeiną, esantį kavoje ar arbatoje, tačiau ši klastinga priemonė išsunkia visą energiją iki dienos pabaigos ir pagaliau visiškai išsekina, išsausindama liaukas. Vatos tipo žmonių energijos resursai ir taip pasipildo netolygiai, šuoliais, o dirbtinis stimuliavimas kofeinu ar saldumynais, cukrumi, greitai išsekina visas jos atsargas.

P. Pitos tipo žmonės gali esant būtinybei pusryčius praleisti, ypač jei tai yra neišvengiama, bet pusiaudienyje tampa įkaitę ir ūmūs, o nusiramina tik stipriau pavalgę. Kartais, jei Pita tipas ilgą laiko tarpą nieko nevalgė, juos gali kankinti rėmuo. Jiems patinka dirbtiniai tonizuojantys gėrimai ir jie gali piktnaudžiauti kava ar arbata - kaip rytais, kad pilnai pabustų iš miego, taip ir dienos bėgyje, kad palaikytų aukštą energijos eikvojimo laipsnį.

K. Kapcha tipo žmonės geriausiai jaučiasi po lengvų pusryčių - suvalgę kokį nors vaisių, o kartais džiaugiasi ir visiškai praleidę pusryčius. Paprastai ne per daug nusimena nepavalgę ir pietų. Pagal jų prigimtį, dirbtiniai stimuliatoriai jų netraukia, bet ryte jie gali pasimėgauti puodeliu kavos ar arbatos, kad padėtų sau mobilizuotis ir prabusti.

12.   Virškinimas ir tuštinimasis

Prieš pradedant vardinti došų ypatybes šiame skyrelyje, reiktų pasakyti, kad bet kuris žmogus, kuris neišsituština reguliariai kartą per dieną be jokios įtampos ar laisvinančiųjų vartojimo, kenčia nuo vidurių užkietėjimo. Būseną, kuriai esant tuštinamasi tris kartus per dieną skystomis išmatomis, galima pavadinti viduriavimu. Sveikas žarnynas išsituština vieną-du kartus per dieną be jokios pašalinės pagalbos.

V. Kai kurie Vata tipo žmonės visą gyvenimą kenčia nuo vidurių užkietėjimo, jų išmatos - tvirtos ir tamsios, neretai kaupiasi dujos ir pučia pilvą. Kitiems Vata atstovams vidurių užkietėjimo periodai laikas nuo laiko kaitaliojasi su viduriavimu. Dauguma Vata tipo atstovų žino iš patirties, kad geram virškinamojo trakto darbui būtini geri valgymo ir maisto ruošimo įpročiai. Esant sunkiam vidurių užkietėjimui Vata tipas sureaguoja tik į labai stiprius vidurius laisvinančius vaistus, tokius kaip senos lapų nuoviras arba ricinos aliejus.

P. Pita tipo žmonės retai kada kenčia nuo vidurių užkietėjimo, paprastai tuštinimasis atliekamas gan dažnai ir reguliariai. Išmatos, kaip taisyklė, gelsvos ir gerai išlaikančios formą, minkštos, kartais skystos, gali būti karštos ir net deginančios, ypač po karšto ir aštraus maisto. Ryškiai geltonos ar net oranžinės išmatos įrodo didelį Pitos intensyvumą kūne. Dauguma Pita tipo atstovų pabrėžia, kad tokie produktai, kaip pienas, jogurtas, rūgpienis, datulės, slyvos, burokėliai, figos ir razinos jiems laisvina vidurius.

K. Kapcha tipo atstovai tuštinasi reguliariai kartą per dieną. Tuštinimasis užima jiems daug laiko, procesas vyksta lėtai. Kapcha tipo žmonės tualete praleidžia daugiausiai laiko. Išmatos gerai išlaiko formą, bet nėra kietos. Jei atsitinka vidurių užkietėjimas, užtenka vidutinio stiprumo ar net silpnų vidurius laisvinančių priemonių.

13.   Menstruacijos

V. Vatos tipo moterų, kaip taisyklė, labai nereguliarūs menstruacijų ciklai, kartais jų visai neįvyksta, jei patiriamas didelis fizinis ar emocinis krūvis, arba ženkliai numetus svorio. Ciklai tarp menstruacijų paprastai trunka ilgiau nei mėnuo. Kraujavimas dažniausiai menkas, išskyrose gali būti krešulių. Šie simptomai paprastai yra Vatos sausumo pasekmė. Kraujas paprastai tamsus. Prieš menstruacijas moterys dažnai jaučia skausmingus spazmus, vargina vidurių užkietėjimas. Skausmas prieš menstruacijas būna stipresnis, nei Pita ar Kapcha tipo, dėl to kad spazmai - tai taip pat viena iš Vatos sąlygotų savybių. Išsibalansavusi Vata gali sukelti priešmenstruacinį nerimą, neramų miegą, nervinę įtampą, nuotaikos svyravimus ir ekscentrišką elgesį.

P. Pita tipo moterų menstruacinis ciklas paprastai  reguliarus, tačiau kraujavimas užtrunka ilgokai ir yra gausesnis, negu kitų tipų dėl įgimto vidinio karščio. Ciklai yra paprastai trumpesni nei keturios savaitės. Išsiskiriantis kraujas yra juntamas kaip karštas ir paprastai yra ryškiai raudonos spalvos, bet jei Pita yra išsibalansavusi, jis gali būti ir melsvokas, gelsvas ar net juosvas. Išmatos menstruacijų metu ar prieš pat jas būna skystos; spazmų sukeltas skausmas - vidutinio stiprumo. Priešmenstruacinis Pitos disbalansas gali sukelti erzelį, stiprų potraukį kokiai nors vienai maisto rūšiai, spuoguotumo protrūkį, galvos skausmus.

K. Kapcha tipo moterų ciklai vyksta reguliariai ir lengvai. Kraujavimas vidutinis, kraujas šviesiai raudonas. Jei Kapcha išsibalansavusi, kraujyje gali būti gleivėtų išskyrų. Spazmai, labiausiai tikėtina, yra beveik nepastebimi, mažai skausmingi. Kapcha tipo moterys linkusios šlapimo užsilaikymui. Priešmenstruacinis Kapchos disbalansas ir pasireiškia šlapimo užsilaikymu, krūtinės skausmais, tinimu, išorinių lytinių organų perštėjimu, sulėtėjusiu virškinimo trakto darbu ir bendru vangumu, apatija.

14.   Klimato pomėgiai

V. Vatos tipo atstovų yra toks šaltas kraujas, kad jie nuolat ieško šilumos. Reikalinga labai daug šilumos, kad priversti Vata tipą išprakaituoti. Saulė suteikia jiems gyvumo, o žiemos periodu jie paprastai nusilpsta. Tokie žmonės visuomet rengiasi kuo šilčiau ir ieško išorinių šilumos šaltinių, norėdami kompensuoti vidinės šilumos trūkumą.

P. Pita tipo žmonės paprastai mėgsta šaltesnio klimato zonas, o karštą klimatą laiko nepakeliamu. Dėl to, kad jie patys generuoja labai daug vidinės šilumos, mėgsta atlapotus langus net viduržiemį. Maišytas Pita tipas geriau toleruoja karštį, bet visgi pirmenybę teikia šaltesniam klimatui.

K. Kapcha tipo žmonės pakankamai atsparūs klimato kaitai, jiems nekelia didesnių nepatogumų klimato kraštutinumai, tačiau Kapcha tipo žmonės visgi sunkiau toleruoja drėgną klimatą ir labiau mėgsta saikingą šilumą.

15.   Lytinis potraukis

V. Vatos tipo žmonės daug galvoja apie seksą ir dažnai taip pasitenkina savo fantazijomis, kad praranda interesą fiziniam artumui. Bet kai toks interesas visgi atsiranda, trauka būna paprastai labai stipri. Jų aistra greitai įsiplieskia ir greitai ataušta, nes lytinio akto metu Vata tipas labai greitai išeikvoja energijos atsargas. Kaip ir visi kiti Vata apetitai, lytinis „apetitas" kinta pas juos kasdien, nors dauguma Vata tipo atstovų linkę perdėtai mėgautis lytinio akto teikiamais malonumais, kas greitai juos išsekina, jie netenka jėgų. Vata tipas po lytinio akto paprastai tuoj pat užmiega. Gebėjimas susilaukti palikuonių Vata tipo atstovų tarpe yra žemesnis už vidutinį.

P. Pita tipo žmonės, kurių gyslomis teka karštas kraujas, jaučia nuolatinį poreikį seksui. Jie žino, ko nori, ir nuo geismo greitai pereina prie veiksmo. Nepriklausomai nuo geismo stiprumo, Pita tipo žmonės sugeba įgyvendinti savo troškimus, ir jeigu jų seksualiniam pasitenkinimui kas nors trukdo arba tenka kurį laiką susilaikyti tai, kaip taisyklė, pasireiškia įgimto pykčio protrūkiais. Gebėjimas susilaukti palikuonių Pita tipo atstovų tarpe yra vidutinis.

K. Kapcha tipo žmonėms būdingas tolygus geismas ir ramus tenkinimasis seksu, bet jie nėra linkę perdėtai žavėtis sekso teikiamais malonumais dėl savo įgimto nenoro eikvoti energiją. Tačiau jei seksas užvaldo jų dėmesį, jų „apetitas" išauga keleriopai. Aistra Kapchoje užgimsta lėtai, bet prabudusi ilgai negęsta. Kaip taisyklė, gebėjimas susilaukti palikuonių Kapcha tipo atstovų tarpe yra aukštas.

16.   Fizinė jėga ir ištvermė

V. Vatos tipo žmonės labai aktyvūs ir retai nurimstantys, bet  jų gyvybinės jėgos greitai išsenka. Sunkūs fiziniai pratimai juos greitai nuvargina - išsekina. Gaila, bet tokie žmonės dažnai puola į kraštutinumus ir nuvargina bei išsekina save perdėtu fiziniu aktyvumu, nes yra įsitikinę, kad „daugiau - reiškia geriau", ir mėgsta eikvoti energiją, kol jos dar nors kiek turi. Jie gali įnikti į kokį nors sunkų fizinį darbą, kuris nors trumpam laikui leidžia jiems pasijausti tvirtais bei stipriais. Raumenų tonusas paprastai silpnas, o koordinacijos lavinimui Vata tipas turėtų skirti daugiausiai dėmesio.

P. Pita tipo žmonės gali užsiimti sunkiu fiziniu darbu iki tol, kol „neperdega". Paprastai po didesnio fizinio krūvio jie jaučia tiek stiprų alkį, tiek ir troškulį. Jie gali sau užduoti tinkamą darbo ritmą, jei nori, vienok, įgimtas polinkis varžytis bei iš savęs reikalauti neleidžia pripažinti sau, kad galimybės, visgi, yra ribotos. Raumenų tonusas ir koordinacija yra vidutinio lygio.

K. Kapcha tipo atstovai pasižymi puikiu raumenų tonusu, pas juos iš prigimties gera koordinacija. Iš visų konstitucinių tipų būtent Kapcha labiausiai prisitaikiusi dideliems fiziniams krūviams, vienok, dėl savo polinkio taupyti energiją, jie vengia fizinio aktyvumo. Tačiau jei pas juos atsiranda stimulas, jie gali gauti iš fizinės veiklos labai daug naudos ir malonumo. Po fizinio aktyvumo retai jaučia alkį.

17.   Pulsas

Pulsą geriausiai matuoti ryte, iki pusryčių. Tiksliausiam rezultatui gauti, reikėtų prieš matuojant pulsą 5-10 minučių ramiai pasėdėti tiesia nugara, nuleidus rankas ant kelių, giliai ir ramiai kvėpuojant. Geriausiai matuoti radialinį pulsą - ant riešo žemiau didžiojo piršto. Matavimui pakanka trijų pirštų - rodomojo, viduriniojo ir bevardžio. Rodomąjį pirštą priglauskite arčiau didžiojo piršto, bevardį - toliau nuo jo alkūnės kryptimi.

V. Vata tipo atstovų pulsas silpnas, paviršinis ir greitas, sunkiai užčiuopiamas, kintančiu ritmu ir su tendencija praleisti atskirus tvinksnius. Tipinio Vatos atstovo pulsas slysta lyg gyvatė, o užspausta pirštais arterija yra tvirta, vėsi, ar net šalta. Geriausiai pulsas turėtų jaustis po rodomuoju pirštu. Kartais Vata tipo atstovų pulso riešo srityje iš viso neįmanoma užčiuopti, tuomet reiktų ieškoti kitos vietos, pavyzdžiui, kaklo srityje.

P. Pita tipo pulsas - geria jaučiamas, reguliarus ir stiprus, vidutinio greičio ir tikslaus ritmo. Tipinio Pita atstovo pulsas primena šokinėjančią varlę. Arterija - minkšta ir šilta, geriausiai pulsas jaučiamas po viduriniuoju pirštu.

K. Kapcha tipo pulsas jaučiamas labai lengvai, tvinksniai aiškūs, lėti ir ritmiški, kaip gulbės plaukimas ežeru, arterija gali atrodyti šilta ir elastinga. Aiškiausiai pulsas juntamas po bevardžiu pirštu.

18.   Miegas

V. Vatos tipo žmonės paprastai miega paviršutiniškai, vartosi ir blaškosi lovoje, sunkiai užmiega, o naktį gali prabusti be jokių priežasčių, prabudę sunkiai užmiega. Jų gebėjimas ir galimybės išsimiegoti neprognozuotai ir be aiškių priežasčių kinta kasnakt. Kartais, ypač būdami pervargę, jie užmiega taip giliai ir ilgam, kad pilnai atsijungia nuo išorinio pasaulio, ir jų praktiškai neįmanoma išbudinti. Ne tokiais radikaliais atvejais juos labai lengva išbudinti išoriniais garsais, todėl kad jų protas įpratęs eikvoti energiją net tada, kai turėtų ilsėtis. Dėl to jie, nepriklausomai nuo to, kiek ilgas ar gilus būtų miegas, dažnai ryte prabunda visiškai nepailsėję. Vaikščiojimas ir kalbėjimas naktį miegant irgi charakteringas Vata tipui. Griežimas dantimis naktį taip pat signalizuoja priklausymą šiam tipui arba įtakojamas Vatos.

P. Pita tipo žmonės užmiega lengvai, miega jautriai, tačiau prabunda žvalūs. Net jei prabunda naktį, jie gali vėl lengvai ir greitai užmigti. Jų miegas išskirtinai būna ramus, tačiau gali sutrikti dėl pervargimo ir įtampos dirbant. Pita tipo žmonės nejaučia diskomforto ar kokių nors sveikatos sutrikimų net jei kelias naktis iš eilės miego trukmė buvo minimali.

K. Kapchos tipo žmonės užmiega greitai ir miega kietai, prabunda pailsėję ir žvalūs. Esant galimybei gali sau leisti miegoti daugybę valandų iš eilės: tokiu būdu realizuoja savo polinkį taupyti energiją. Miego sutrikimai sutinkami labai retai.

19.   Sapnai

V. Vatos tipo žmonės dažnai sapnuoja, bet labai greitai sapnus pamiršta. Rytais jie žino, kad kažką ypatingo matė sapne, bet gali atsiminti vos nuotrupas. Kartais jiems atrodo, kad kažkuriuo periodu jie nieko nesapnuoja, o po kiek laiko vėl ateina audringų sapnų periodas. Kuomet Vata tipas visgi atsimena savo sapnus, tai pasakoja ryškius, gyvus ir įdomius sapno siužetus. Vata tipo atstovų sapnams būdingas judėjimas (ypatingai skraidymas ore), o taip pat ko nors persekiojimas, bėgimas, slapstymasis.

P. Pita tipo atstovai paprastai prisimena tai, ką sapnavo. Sapnai dažniausiai aistringi, pilni įtampos, susiję su karščiu, šviesa ar kokia nors kita energijos rūšimi. Kaip taisyklė Pita tipo žmogus pats yra sapno siužeto kūrėjas - jei sapnuojamas persekiojimas, tai jis būtinai bus persekiotojas. Netgi sapnai, kuriuose vykstas pirkimas-pardavimas - tai irgi Pita tipo sapnai. Pinigai irgi tam tikra energijos pusiausvyros forma - „perku-parduodu". Šio tipo žmonės dažniausiai iš visų sapnuoja spalvotus sapnus.

K. Kapchos tipo žmonių sapnai ramūs, tylūs, netrikdantys, santūrūs, taikūs, juose nedaug įvykių. Gamtos vaizdai, kaimas, poilsis ir pan. Paprastai Kapcha tipas tokių neįspūdingų savo sapnų neatsimena. Tikėtina, kad jiems ženkliai užsifiksuos sapnai, kuriuose jie „išgyvens" kiek daugiau emocijų.

20.   Balsas ir kalba

V. Vatos tipo žmonės, jei jie specialiai to nesimokė, turi kimstantį balsą, kuris lengvai užkimsta, ima gergžti ir dingsta iš viso pertempus. Balso treniravimas gali pašalinti šiuos įgimtus trūkumus. Vata tipo žmonės kalba greitai, dažnai pakelia toną frazės pabaigoje ir turi polinkį nukrypti nuo pokalbio temos. Paprastai jie labai kalbūs, gali kalbėti bet kuria tema prieš bet kokią auditoriją, net jei tai viso labo naminis gyvūnėlis, kambarinis augalas ar net siena. Jie kalba dėl to, kad paprasčiausiai mėgsta kalbėti. Jų plepėjimo metu eikvojama energija, ką Vata labai mėgsta daryti. Jų kalba dažnai primena monologą. Faktiškai du Vata tipo atstovai valandų valandas gali kalbėti vienas priešais kitą, bet ne vienas su kitu, tačiau abu liks patenkinti, nors naudingos informacijos bus perteikta santykinai labai mažai. Balso silpnumas yra pasekmė perdėto piktnaudžiavimo juo.

P. Pita tipo atstovai kalba glaustai ir konkrečiai, dažniausiai pamokančiai. Jie žino, ką nori pranešti, kokios reakcijos ar atsakymo tikisi, kiek ir kokios energijos prireiks siekiant pageidaujamo rezultato. Pita tipo atstovų balsas turi savyje nepakantumo klausytojui gaidelę ir paprastai yra įsitempęs; Pita tipo atstovo šnabždesys puikiai girdimas kitame kambario gale. Du Pita tipo atstovai pasitikinčiai bendrauja vienas su kitu ir paprastai pokalbį paverčia rungtynėmis: kas ką užginčys. Paprastai Pita atstovus vadina aštrialiežuviais.

K. Kapcha tipo žmonės kalba lėtai ir atsargiai, nerodo iniciatyvos. Kartais informaciją iš jų reikia traukte traukti. Tipiniai Kapcha atstovai patys pradės pokalbį tik tuomet, kai turi pranešti kažką be galo svarbaus - priešingai Vata tipo atstovams, kurie gali pradėti pokalbį kada tik panori, ir Pita tipo atstovams, kurie gali pradėti pokalbį su bet kuo, kas patraukė Pita atstovo dėmesį. Kapchos balsas, kaip taisyklė, žemesnis ir silpnesnis nei kitų tipų, tačiau paprastai skambesnis ir melodingesnis. Šių žmonių malonu klausytis, kuomet jie prabyla. Du šio tipo atstovai gal sėdėti vienas priešais kitą keletą valandų ar net dienų iš eilės ir apsikeisti tik keliomis juokais pasakytomis pastabomis. Gali būti, kad jų įgimtas nekalbumas padeda jiems išsaugoti malonaus skambesio balsą.

21.   Charakteringos emocijos

Šis skyrelis aptaria tipinę jūsų reakciją į stresinę situaciją. Iš tikrųjų jūs galite ir neišreikšti emocijų, jei mokate jas valdyti, tačiau būtent pati pirmoji emocinė reakcija ir apibrėžia jūsų tipą.

V. Vata tipo žmonėms būdinga pačiu pirmuoju momentu išreikšti baimę ar nerimą, sukeltus sausumo ir būdingo Vatai gaižaus skonio.

P. Pitai būdingas aštrus skonis ir šiluma iš pradžių sukels pyktį, kuris išsiverš į išorę, arba suvaldytas liks viduje. Net ir suvaldytas Pitos pyktis visgi aiškiai matomas išorėje.

K. Kapchos tipo žmonės teiks pirmenybę visais įmanomais būdais išvengti konfrontacijos pasekmėje jiems būdingo įgimto pasitenkinimo saldžiu skoniu. Jie nemėgsta permainų, o jų emocinis jautrumas paprastai pasireiškia visiškai netikėtose situacijose. Jie teigia, kad jeigu ignoruoti situaciją, ji išsispręs pati savaime. Kapchą išjudinti nepaprasta, bet jei jau ji išsijudino, gali išsiveržti nevaldoma baimė ar viską griaunantis pyktis.

22.   Asmeninės savybės

V. Vata tipo žmonės jautrūs, įsitempę ir gyvai reaguoja į aplink juos vykstančius pokyčius. Jie išskirtinai nepastovūs, besikeičiantys ir priešinasi bet kokiam reguliavimui, dėl to, kad jų aktyvus protas reikalauja nuolatinio jaudulio. Kuomet jų energetinis lygis pats aukščiausias, jie gali būti kolektyvo siela, tačiau labai greitai perdega ir pavargsta. Kartais jie aistringai siekia bendravimo, kita vertus, jiems būtina vienatvė. Paprastai jie lengvai užmezga draugiškus santykius, tačiau jų draugystė neilgalaikė. Jie mėgsta keliauti. Jų perdėtas gebėjimas prisitaikyti suteikia lankstumo; jie gali gyventi atsiskyrėlišką gyvenimą, iš kitos pusės jie nesugeba palaikyti tvarkos, tampa ekscentriški. Jiems sunku susikoncentruoti ties kokia nors užduotimi, ir jie dažnai negali pabaigti pradėto darbo. Šio tipo žmonės suvokia būtinybę tobulėti, mokytis, bet retai laikosi kokios nors programos ir nėra nuoseklūs. Jie gali būti fanatiški kokio nors kulto ar religinių doktrinų pasekėjai, bet netgi jų fanatizmas nepastovus, ir jie gali staiga ir dėl nereikšmingos priežasties taip pat aistringai atsiduoti visiškai kitų žmonių rato interesams. Jų tikėjimas dažnai kyla iš nepasitikėjimo savimi.

P. Pita tipo atstovai tirti ir energingi savo poelgiuose. Jie ištikimi praktinei gyvenimo pusei. Jeigu jiems leisti, jie taptų despotiški. Jiems būdinga drąsa, jie tiki sąžiningu žaidimu ir, būdami geros nuotaikos, jie pilnai save atiduoda, tačiau užpykę gal būti negailestingi ir greitai įsižeidžia. Jie lengvai susidraugauja, ypač jei jaučia, kad ta draugystė jiems atneš naudos. Paprastai jie labai sumanūs ir nuovokūs, ir, dažniausiai nepakantūs tiems, kurie neturi tokio aštraus proto. Šis nepakantumas kyla iš Pitai būdingo išdidumo dėl savo gabumų. Dėl to Pita nuolat kitus moko ir bando pakeisti. Pitos tipo žmonėms aktualus jų pačių tobulėjimas, kuris neretai atsigręžia į juos pačius išsikerojusiu ego. Jie tvirtai laikosi savo nuomonės ir linkę į fanatizmą. Pita užsispyrusiai laikysis savo fanatizmo, jei manys, kad toks elgesys atneš apčiuopiamą naudą. Lyderiai ar jų ištikimi pasekėjai paprastai priklauso Pita tipui.

K. Kapcha tipas - išskirtinai ramūs, tylūs, rimti žmonės, kuriems patį didžiausią malonumą atneš buvimas namuose su šeima. Kantrumas, ištvermė ir kuklumas - štai šio tipo asmenybiniai privalumai. Šių savybių perteklius gali pereiti į pasyvumą, prieraišumą, savininkiškumą ir godumą. Šių žmonių individualumas paprastai labai stabilus, iki tiek, kad kartais šis stabilumas neleidžia pasireikšti gyvam ir judriam jų protui. Jie dėmesingai tyrinėja kiekvieną dalyką, prieš priimdami sau nors kokią nors atsakomybę. Tačiau apsiėmę ką nors daryti, visada pabaigia iki galo. Draugiškus santykius jie užmezga ne iš karto, tik labai gerai apsvarstę, tačiau jų draugystė yra ilgalaikė. Kapcha tipas yra linkęs kaupti tiek daiktus, tiek informaciją ir jiems sunku sukauptu bagažu dalytis ar atsikratyti. Tobulėti Kapcha tipo žmonėms trukdo įgimtas pasitenkinimas savimi. Tikrų fanatų Kapcha tipo atstovų tarpe labai mažai, ir jei jie tiki kuo nors, tai jų tikėjimas tvirtas ir neišjudinamas. Tačiau iš tikrųjų jie nuo gimimo yra geraširdžiai ir mokantys užjausti. Gali būti, kad juose dominuojantis motiniškumas yra stipriai įtakojamas Žemės elemento.

23.   Suvokimo aspektai

Jūs galite nustatyti, kokie jausmai jumyse dominuoja, jei prisimintumėte savo paskutinę atostogų kelionę, tarkim, prie jūros. Atkurkite savo išgyvenimus, o po to savęs paklauskite, koks šių išgyvenimų aspektą prisiminėte pirmiausia. Jūsų pirmoji reakcija, nepriklausomai nuo išmoktos patirties ir žinių organizavimo tvarkos, paprastai atspindi jūsų konstituciją.

V. Vata tipo žmonės dažniausiai mąsto žodžiais, ir, net įsivaizduodami ką nors (mąstant vaizdiniais) ar emocionuojant (mąstant jausmais), paprastai griebiasi žodžių, kad apjungtų savo apmąstymus. Viena iš to priežasčių - aštri Vata tipo atstovų klausa. Klausa jų tokia aštri, kad kartais garsus ar disonuojantis triukšmas gali sukelti jiems fizinį diskomfortą. Tokie žmonės visų pirma atsimena garsus. Vata tipo žmogus, pabuvęs prie jūros, visų pirma atgamins pajūrio garsus - pavyzdžiui, žuvėdrų klyksmą arba bangų mūšą.

P. Pita tipo atstovai orientuoti į regėjimą ir mintyse įsivaizduoja beveik viską apie ką galvoja. Jie be vargo gali kurti vaizdinius pasitelkę fantaziją, ir net jei juos kas nors specialiai mokino verbalinio mąstymo, jie vis tiek pirmiausia stengsis pamatyti tai, apie ką galvoja. Tam, kad susietų žodžius su emocijomis, jiems prireiks vaizdinių, ir būtent regimieji vaizdiniai paprastai atmintyje išplaukia pirmi. Pabuvęs prie jūros Pita tipo žmogus greičiausiai atsimins putotas jūros bangas ir saulės apšviestą auksinį pajūrio smėlį.

K. Kapcha tipas neretai mąsto emocijomis ir „jaučia" ryšį tarp žodžių ir formų. Emocijos daro įtaką jų mąstymui tokiu pačiu laipsniu, kaip ir fizinis daiktų lytėjimas, ar net dar stipriau. Pabuvę prie jūros Kapcha tipo atstovai lengvai prisimins patirtas emocijas, saulės šilumos pojūtį ant savo kūno odos, vandens vėsą ir vandens tekėjimą išilgai kūno jiems plaukiant. Greičiausiai jiems taip pat bus nesunku sugretinti šiuos lytėjimo pojūčius su emocijomis, kurias jie patyrė būtent tuo metu.

24.   Proto sandara

V. Vatos tipo žmonės yra puikūs teoretikai, nes neturi baimės naujovėms. Tačiau dėl polinkio klajoti nuo vienos idėjos prie kitos, jiems sunku pasiekti praktinio savo idėjų įgyvendinimo. Vata - taip vadinami „idėjų generatoriai".

P. Pita tipo žmonės metodiški ir efektyviai veikia planuojant ir įgyvendinant naujas idėjas, pateiktas kitų žmonių, labiau linkusių teoretizavimui. Jie mėgsta atrasti naujus idėjų realizavimo metodus, bet jiems nelabai įdomus skrupulingas kasdieninis darbas prie kokio nors reikalo arba projekto.

K. Kapcha tipo žmonės - puikūs vadovai. Jie nekelia nei naujų idėjų, nei gvildena praktines užduotis. Bet duokite jiems naują įmonę ir jie apsukriai ims su ja tvarkytis. Jei turite gamyklą ar kontorą, tai jų valdymui rinkitės Kapcha tipo atstovą, jei tik Kapchos disbalansas nepasireikš kaip sąstingis ir priešinimasis naujovėms.

25.   Atmintis

V. Vata tipo žmonės paprastai greitai įsidėmi ir greitai pamiršta. Įpykę jie primena gazuoto gėrimo skardinę, kurią papurtė ir tuoj pat atidarė: jie greitai išeikvoja visą savo energiją pykčiui, taip pat greitai grįžta į normalią būseną, o jų dėmesys lengvai nukreipiamas nuo pyktį sukėlusios priežasties. Jie greitai užmiršta, dėl ko buvo supykę, jeigu tik pyktį sukėlusi priežastis vėl pati neprimins apie save.

P. Pita tipo atstovai paprastai lengvai viską atsimena, ir užmiršta sunkiai. Jei kas nors jiems parodė nepagarbą, jie tiesiog sprogsta, ir net jei pykčio ugnis jau pilnai užgeso, pasipiktinimas rusens dar labai ilgai. Jie dažnai apskaičiuoja savo energijos eikvojimo sąnaudas, kad pykti būtų galima kuo ilgiau.

K. Kapchos tipo atstovams reikia pakartoti ne vieną kartą, kol šie ką nors įsidėmi, bet, vienąkart išmokę, jie mokės ir nepamirš to visą gyvenimą. Panašiai kaip drambliai - jie nieko niekada nepamiršta. Ir vėl gi panašiai kaip su drambliu - reikia stipriai pasistengti, kad jį supykdyti, bet vienąkart supykęs, Kapcha tipo atstovas niekada nepamirš jam parodytos nepagarbos.

26.   Gyvenimo būdas

V. Vata tipo atstovams sunku išsiugdyti nors kokius įpročius ir jų laikytis, net jei jie susiję su tokiais įprastais natūraliais poreikiais, kaip miegas ir valgis. Vatai būdingas nusiteikimas „nuo pirmadienio keičiu gyvenimo būdą", tačiau jau antradienį Vatos pasiryžimas išgaruoja. Taupumas jiems nebūdingas, jie lengvai išleidžia pinigus iškart, kai tik juos gauna. Jie linkę impulsyviai leisti pinigus net tam, ko visai jiems nereikia. Pinigai jiems - tai energijos rūšis, kuri yra tik tam, kad ją išeikvotų.

P. Pita tipo žmonės gerai planuoja ir organizuoja, išmintingai apskaičiuoja savo išlaidas, ir, nors pinigų išleisti nebijo, retai kada tampa impulsyvių išlaidų aukomis. Šie žmonės išlaidauja siekdami konkrečių tikslų, ir, kaip taisyklė, jaučia pranašumą prieš tuos, kurie negali susitvardyti. Jie laikosi susiformuotų įpročių ir keičia ar atsisako jų, priklausomai nuo savo nuomonės apie tų įpročių naudą ar reikalingumą.

K. Kapchos tipo žmonės turi tiek įpročių, kad kartais tiesiog prapuola savo įprastoje vagoje. Jie visada turi atsidėję santaupų „juodai dienai", ir lengvai tampa šykštuoliais, gailinčiais net sau. Retkarčiais jie leidžia sau paišlaidauti, vedami emocijų, bet paprastai mano, kad pinigai - tai tokia energijos rūšis, kuri yra skirta kaupimui.

/jogosmityba/

Atgal