Receptų filtras

Siūlomi receptai

Sutirštinto jogurto, vanilės ir braškių desertas

Tirštas, klampus, plaktos grietinėlės ir plombyro skonio sutirštinto jogurto desertas, pagardintas vanile ir braškėmis – ar ne tokį skanėstą kartais įsivaizduojame,...

Šafraninis jogurto sūrio desertas „Shrikhand“

Šį populiarų indišką skanėstą yra visiškai nesudėtinga paruošti, reikia tik šiek tiek laiko. Desertui pirmiausia yra gaminamas jogurto sūris (ind. – „dehin“)....

Šešių ajurvedinių skonių teorija
Atgal
Aštrus (Katu)

Sudarytas iš pirmapradžių elementų Ugnies ir Oro, aštrus skonis didina Pitą ir yra karštas, lengvas ir sausas. Aštrus atspindi ekstravertiškumą, polinkį į susijaudinimą ir hiperstimuliaciją, ypač siekį jausminių išgyvenimų, adrenalino. Įsiaudrinimas ir hiperstimuliacija veda į susierzinimą, nepakantumą ir pyktį. Taip ir sakoma: „aštrialiežuvis", „karštakošis", „aštrus atsikirtimas", „aštriai pasakyta", „ant peilio ašmenų, suprask, peilis - aštrus", „ko čia spirgi, kaip pipiras (pipiras - aštrus)". Aštrus yra pats karščiausias skonis. Aštrus skonis įaudrina jautrius Vatos pojūčius, sudirgina Pitą, suaktyvindamas hormonų gamybą, skrandžio sulčių išsiskyrimą, kas pagreitina ir taip greitą Pitos virškinimo procesą, o taip pat ir pykčio protrūkius. Aštrus mažina Kapchą ir jos perdėto pasitikėjimo savimi jausmą bei iki tam tikros ribos balansuoja Vatą, kuomet leidžia pasireikšti tam, kas užspausta viduje, leidžia Vatai išsakyti savo nuomonę. Aštrus skonis gali mus perkaitinti ir „išgarinti" vandenį ar net visiškai sudeginti. Aštrus skonis yra galbūt ne tiek skonis, kiek gleivinės sudirginimo, suerzinimo ar netgi skausmo pojūtis. Tam tikros cheminės medžiagos susijungia su gleivinės ląstelės membranos receptoriumi, receptorius iššaukia ląstelės reakciją ir ši siunčia į smegenis skausmo signalą. Taip paaiškinama, kaip aštrus skonis gerina virškinimą - suerzinama skrandžio ir kitų virškinimo sistemos organų gleivinė, dėl ko smegenys, gavę skausmo signalą, siunčia į suerzintas vietas daugiau kraujo. Saikingai vartojamas aštrus skonis gerina apetitą, stimuliuoja virškinimą, maistingų medžiagų įsisavinimą, išvalo iš kūno visas užsistovėjusias gleivių sankaupas, gerina kraujotaką, skystina kraują, padeda šalinti atliekas, užmuša parazitus ir mikrobus.

Aštrus skonis aptinkamas svogūnuose, ridikuose, juoduosiuose pipiruose, aštriose paprikose, česnakuose, garstyčiose, imbiere, asafetidoje (kvapiosios ferulos šaknis), baklažanuose, kopūstuose, kmyniniame kumine, anyžiuose, tikrajame šventkmynyje, gvazdikėliuose, muskato riešute ir pan.

Nežiūrint į teigiamas aštraus skonio savybes, perdėtas kasdienis aštraus maisto vartojimas gali iššaukti neigiamą organizmo reakciją. Jis pražūtingai veikia spermatozoidus ir kiaušialąstes, silpnina tiek vyrų, tiek moterų lytinį pajėgumą. Gali skatinti dusulį, alpimą, karščiavimą, burnos ertmės sausmę, troškulį. Jei aštraus skonio įtakoje suaudrinama Pita, gali kilti diarėja, pykinimas, rėmuo. Suaudrinus Vatą gali kilti drebulys, galvos svaigimas, nemiga, kojų raumenų skausmai. Opos, kolitas taip pat gali kilti įtakoje piktnaudžiavimo aštriu skoniu.

imbieras3garstycios1ridikeliai1gvazdikelis6muskatas4

 

/jogosmityba/

Atgal